سازمان تجارت جهانی :ایران 221 کالای صادراتی و 234 کالای وارداتی دارد

سازمان تجارت جهانی با اشاره این که ایران یکی از متنوع ترین بازارهای جهان در صادرات و واردات است، اعلام کرد: ایران 221 قلم کالای صادرتی و 234 قلم کالای وارداتی دارد. سازمان تجارت جهانی در این گزارش افزود: در بین کالاهای صادراتی ایران، نفت مهمترین کالا به شمار می رود و بیشترین سهم را در صادرات این کشور دارد.

گزارش خبرنگار فارس حاکی است، طی سالهای گذشته بیش از 80 درصد درآمدهای صادرات ایران از محل نفت تامین شده است. این گزارش افزود: دیگر کالاهای مهم صادراتی ایران شامل محصولات پتروشیمی، مشتقات هیدروکربنی، انواع میوه و سبزیجات خشک و تازه، پسته، فرش، مس، چرم، آلومینیوم و انواع ادویه جات می باشد. سازمان تجارت جهانی با تاکید بر این که گندم در سالهای گذشته سهم عمده ای را در واردات این کشور داشته است، افزود: در پی خودکفایی ایران در تولید گندم طی دو سال گذشته واردات این محصول کاهش قابل توجهی داشته است، ولی در عوض بنزین همچنان به عنوان یکی از کالاهای مهم وارداتی ایران جایگاه خود را حفظ کرده است.

بر اساس این گزارش، دیگر کالاهای مهم وارداتی ایران شامل انواع ماشین آلات صنعتی، قطعات خودرو، تجهیزات مخابراتی، دارو، روغن نباتی، برنج، ذرت، توتون و تنباکو، آهن و فولاد و انواع لوزام خانگی می باشد. به گزارش خبرگزاری فارس، اکونومیست در گزارشی که این هفته منتشر شده بود، حجم صادرات و واردات را در ایران برای سال جاری به ترتیب 57 میلیارد دلار و 43 میلیارد دلار پیش بینی کرده است. 

 
 سازمان تجارت جهانی با اشاره این که ایران یکی از متنوع ترین بازارهای جهان در صادرات و واردات است، اعلام کرد: ایران 221 قلم کالای صادرتی و 234 قلم کالای وارداتی دارد. 
 سازمان تجارت جهانی در این گزارش افزود: در بین کالاهای صادراتی ایران، نفت مهمترین کالا به شمار می رود و بیشترین سهم را در صادرات این کشور دارد. 
گزارش خبرنگار فارس حاکی است، طی سالهای گذشته بیش از 80 درصد درآمدهای صادرات ایران از محل نفت تامین شده است. 
این گزارش افزود: دیگر کالاهای مهم صادراتی ایران شامل محصولات پتروشیمی، مشتقات هیدروکربنی، انواع میوه و سبزیجات خشک و تازه، پسته، فرش، مس، چرم، آلومینیوم و انواع ادویه جات می باشد. 
سازمان تجارت جهانی با تاکید بر این که گندم در سالهای گذشته سهم عمده ای را در واردات این کشور داشته است، افزود: در پی خودکفایی ایران در تولید گندم طی دو سال گذشته واردات این محصول کاهش قابل توجهی داشته است، ولی در عوض بنزین همچنان به عنوان یکی از کالاهای مهم وارداتی ایران جایگاه خود را حفظ کرده است. 
بر اساس این گزارش، دیگر کالاهای مهم وارداتی ایران شامل انواع ماشین آلات صنعتی، قطعات خودرو، تجهیزات مخابراتی، دارو، روغن نباتی، برنج، ذرت، توتون و تنباکو، آهن و فولاد و انواع لوزام خانگی می باشد. 
به گزارش خبرگزاری فارس، اکونومیست در گزارشی که این هفته منتشر شده بود، حجم صادرات و واردات را در ایران برای سال جاری به ترتیب 57 میلیارد دلار و 43 میلیارد دلار پیش بینی کرده است.