درباره صنعت ساختمان افغانستان

   صنعت ساختمان و ساخت و ساز در افغانستان   :

افغانستان به عنوان یک کشور در حال توسعه ، در یک دهه گذشته شاهد رشد بی سابقه ای در صنعت ساختمان بوده است و این صنعت در مقایسه با سایر صنایع ، توانسته بیشترین میزان سرمایه گزاری در بخش خصوصی را با بیش از 35 درصد سرمایه گزاری به خود اختصاص دهد . به گزارش اداره حمایت از سرمایه گزاری در افغانستان – آیسا ، در 13 سال گذشته سالانه حدود 3 میلیارد دلار در بخش صنعت ساختمان و ساخت و ساز سرمایه گذاری شده است .گسترش سریع شهرنشینی ، رشد بالای جمعیت و همچنین بازگشت طیف وسیعی از مهاجران  طی سال های اخیر ، از دلایل اصلی  افزایش و بالا رفتن تقاضا در بازار مسکن افغانستان است .همچنین بنا به گزارش وزارت شهرسازی افغانستان ، از  سال 2002 تا  اکنون ،  تعداد افراد شهرنشین از 10 درصد به بیش از 30 درصد رسیده  و حداقل نیاز به دو میلیون مسکن در حال حاضر در کشور قابل لمس است .

ساختمان سازی و شهرک سازی در افغانستان :


افغانستان شاهد فعالیت های بزرگ و قابل توجهی در بخش ساختمان سازی و ایجاد شهرک های مسکونی در شهرهای عمده کشور بوده است .طی سال های  2014 و 2015 ، 729 ساختمان به ارزش بیش از 169 میلیون دلار ساخته شده و 523 ساختمان در دست احداث است .در بخش شهرک سازی ، طبق گزارش وزارت شهرسازی  ، ساخت 123 شهرک در دستور کار قرار دارد ، که ساخت 24 شهرک به اتمام رسیده و 45 شهرک دیگر در دست ساخت است .

شهر کابل جدید :


 از  بزرگترین پروژه های شهرسازی در کشور افغانستان ، می توان به ساخت و احداث شهر جدید کابل اشاره نمود .این پروژه  شهرسازی در شرق کابل و بین میدان هوایی بین المللی حامد کرزی و پایگاه هوایی بگرام  قراردارد  .شهر کابل جدید 740 کیلومتر مربع فضای شهری و دارای  440 کیلومتر مربع زمین قابل توسعه است .پروژه کابل جدید با ایجاد حدود 000/600 واحد مسکونی برای 3 میلیون شهروند ، بحران تراکم جمعیت را در پایتخت حل خواهد کرد  .

افغانستان در عرصه صنعت ساختمان و ساخت و ساز به واردات نیاز داشته و از سال 2005 میلادی تا  اکنون بیشترین مواد و محصولات ساختمانی از کشورهای پاکستان ، ایران و کشورهای آسیای میانه وارد افغانستان گردیده است .

به دلیل وجود پروژه های بزرگ زیربنایی ، جمعیت و میزان درآمد رو به رشد ، تقاضا برای مصالح ، تجهیزات و محصولات ساختمانی در دهه پیش رو خیلی بالا پیش بینی شده است که این مواد و محصولات 35 الی 45 درصد ارزش بازار ساختمان افغانستان را نشان می دهد .

کشور افغانستان برای ساخت پروژه های ساختمانی خود به مواد و مصالح ساختمانی ،  لوازم برقی ، تجهیزات و همچنین محصولات مصرفی در ساخت ، اجرا و دیزاین ساختمان نیاز اساسی داشته و دارد .

در همین راستا بازرگانی و بازاریابی بین المللی کیان گستر با هدف شناخت هرچه بیشتر شرکت های تولیدی کالاهای ساختمانی ایران ، از  بازار مصرف صنعت ساختمان  افغانستان ، اقدام به برگزاری همایش تخصصی شناخت بازار ساختمان افغانستان نموده است .

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق راه های ارتباطی ،  با ما تماس حاصل نمایید .